Достапни линкови

Русија е против санкциите на ЕУ кон Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Москва не се согласува со унилатерлните санции на ЕУ спрема Сирија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаврој денеска изјави дека унилатерални санкции не водат кон нишно добро. Неговите коментри следуваат откако ЕУ воведе санкциии против Дамаск, со кои се забранува увоз на нафта од Сирија. Претходно ЕУ ја прошири и листата на санкции кон Сирија за уште неколку фирми и сириски бизнисмени. Според последните извештаи во Сирија синоќа загинале уште 17 демонстранти .
XS
SM
MD
LG