Достапни линкови

Обама- партиските несогласувања и штетат на економијата


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама денеска повика Конгресот да стави крај на политичкиот метеж, велејќи дека „борбите“ меѓу демократите и републиканците ја „повредуваат“ американската економија.
Обама во своето неделно радио обраќање изјави дека не смее да се дозволи партиските препукувања за застанат на патот. Републиканците и демократите се судрија околу зголемувањето на границата за задолжување, што резултираше со намалување на кредитниот рејтинг на САД.
XS
SM
MD
LG