Достапни линкови

Клинтон-ситуацијата во Кинеското море е надвор од контрола


Клинтот на Конференцијата за безбедност во Азија
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска предупреди дека зголемувањето на територијалниот спор за Јужното кинеско море е „надвор од контрола.“ Клинтон која присуствува на Конференцијата за безбедност во Азија, повика раскараните земји итно да најдат решение за спорот. Неодамна имаше ескалација на поморското насилство во областа богата со ресурси во Јужното кинеско море. Кина навлезе во областа што за своја ја сметаат Виетнам, Филипини, Брунеи, Малезија и Тајван. Кина минатата недела се согласија да се направи територијална поделба и да се постават поморски граници.
XS
SM
MD
LG