Достапни линкови

Папандреу побара политичка поддршка за мерките за штедење


Со невработеност од над 16 проценти грчките синдикати се лути поради програма за заштеда на 28 милијарди евра за која сега се преговара во парламнетот. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ги повика сите политички партии да го поддржат непопуларниот план за штедење, кој меѓународните кредитори го поставија како услов за доделување на нова помош на Грција. Папандреу изјави дека гласањето за поддршка на предлог буџетот ќе стави крај на неизвесноста, со која се соочува Грција. Расправите во парламентот ќе продолжат до среда, кога ќе биде гласана програмата, а гласањето на законот за нејзината примена ќе биде во четврток.
Проектот предвидува штедење во висина од 28,6 милијарди евра во буџетот за периодот од 2012 до 2015 година, проследен со планот за приватизација во вредност од 50 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG