Достапни линкови

Албанија ги укина визите и за жителите на Тајван


Тајванците без визи ќе патуваат во Албанија
Aлбанија ги укина визите за посетителите од Тајван. Албански медиуми јавуваат дека претседателот на Тајван Ма Џин Жео, ја поздравил одлуката но неможел а да не ги искоментира историски факти.
Албанија сега се превтори во приврзаник на Тајван, а во почетокот на 70-те години на минатиот век беше земјата која придонесе да не истераат од членството во ООН, предлог кој беше усвоен во 1971 година, изјавил тајванскиот претседател. Во средината на месецов Албанија ги укина визите за четири поранешени советски републики: Украина, Азербејџан, Ерменија и Казакхстан.
XS
SM
MD
LG