Достапни линкови

Лидери на европски земји ќе разговараат за кризата во Грција


мерките за штедење предизвикаа немири во Грција
Грчката должничка криза се очекува да биде главна тема на дискусија на средбата на лидери од 27 земји членки на Европската унија денеска во Брисел. Самитот се организира додека на финансиските пазари се чека спроведување на најавената одлука на грчките власти, согласно која ќе се скратат 28 милијарди евра од грчкиот буџет а на продажба ќе се даде јавен имот во вредност од 50 милијарди евра. Доколку не се одобрат овие мерки, Грција нема да има право на заем од Меѓународниот монетарен фонд, тежок 12 милијарди евра. Доколку мерките се спроведат, Грција ќе го добие кредитот во Јули, со цел да избегне бакрот.
XS
SM
MD
LG