Достапни линкови

Во бомбашките напади во Пакистан 80 загинати, десетици повредени


Шарсада
Бројот на загинатите при бомбашките напади во северозападниот дел на Пакистан порасна на 80 а се ранети повеке десетици лица. Локалната полиција сооопшти дека голем дел од жртвите биле регрути од тренинг центарот на академијата во покраината Шарсада. Oдговорност за нападот ја презедоа пакистанските талибанци во знак за одмазда за убиството на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен. Тие најавија уште поголеми напади.
XS
SM
MD
LG