Достапни линкови

Египетските власти со извинување за насилството на протестите


Судирите на протестите во Каиро
Египетските власт денеска се извинија за насилството на протестите и им забранија на четворица поранешни членови на кабинетот да ја напуштат земјата, бидејќи ќе биде отворена истрага за нивната улога на протестите. Најмалку 5 луѓе загинаа од почетокот на судирите на противниците и приврзаниците на режимот на Претседателот Хосни Мубарак.
Премиерот Ахмед Шафик денеска ги повика опозициските лидери на разговор, но Братството на муслиманите и опозицискиот лидер Мухамед ел Барадеј ја одбија поканата.
XS
SM
MD
LG