Достапни линкови

Бајден во посета на Пакистан


Потпретседателот на САД Џо Бајден со американскиот амбасадор во Пакистан Камерон Матер
Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан на разговори со претседателот Асиф Али Зардари. Се очекува Бајден да изврши притисок врз Исламабад да ги зголеми воените напори против талибанците и припадниците на Ал Каеда кои од северозападниот дел на Пакистан изведуваат напади врз американските и НАТО силите во Авганистан. Претходно Бајден беше во дводневна посета на Авганистан.
XS
SM
MD
LG