Достапни линкови

САД распоредуваат борбени тенкови во Авганистан


Според медиумски извештаи, САД распоредувале тешко вооружени тенкови во Авганистан за прв пат во 9 годишната војна како дел од тактиката за борба против талибанците.
Според Вашингтон Пост, тенковите М1 Абрамс ќе биле за почеток распоредени во Хелманд каде маринците водат борби со добро вооружени талибанци.
XS
SM
MD
LG