Достапни линкови

ЕУ го осуди насилството врз руските новинари


Европската Унија денеска го осуди насилството врз руските новинари и оцени дека таквите напади претставуваат обид да се замолчат медиумите во Русија. Потпаролката на Европската Комисија, Пиа Ахренкилд изјави дека ЕУ е загрижена поради бруталните напади и дека се надева оти наскоро виновниците ќе бидат донесени пред лицето на правдата. Два дена по нападот врз рускиот новинар Олег Кашин, беше претепан уште еден новинар.
XS
SM
MD
LG