Достапни линкови

Милошоски - Македонија не бара божиќен подарок од ЕУ


Македонија не бара, ниту очекува божиќен подарок во однос на евроинтеграцискиот процес, туку прогрес, чекор напред како валоризација на сработеното и спроведените реформи. Ова го изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по денешната средба со неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи во Будимпешта.
Милошоски порача проширувањето на Унијата да не биде заложник на спорот за името, што го оцени како ирелевантно прашање за проширувањето.
XS
SM
MD
LG