Достапни линкови

Српско-хрватско-словенечки разговори за заедничка железница


Претставниците на словенечката, хрватската и српската железница ќе се сретнат денеска во Белград поради усогласување на предлогот за формирање заедничко претпријатие со законодавството на трите држави. Целта е да се намали времето за транспорт на стоката низ Коридорот 10, изјави синоќа српскиот помошник министерот за инфраструктура Дејан Ласица, кој додаде и дека првите возови веќе почнале да сообраќаат. Тие настапуваат со заедничка понуда и цена.
XS
SM
MD
LG