Достапни линкови

Нова нафтена дамка во Мексиканкиот залив


Нова нафтена дамка подолга од 1,5 километар и широка околу 30 метри се појави по вчерашната експлозијата на нафтената платформа во Мексиканскиот залив, недалеку од државата Луизијана.Пожарот кој неколку часа горел е изгасен пренесуваат новинските агенции.Сите 13 членови на екишажот се спасени и без повреди. Платформата се наоѓа на длабочина од 105 метри, за разлика од онаа на „Бритиш Петролеум“ која се наоѓаше на длабочина од 1.500 метри. За сега нема информација која е причината за експлозијата.
XS
SM
MD
LG