Достапни линкови

Експлозија во главниот град на Чеченија


Бомбаш самоубиец се разнел во центарот на чеченскиот главен град, Грозни, соопштуваат руските агенции. При експлозијата се повредени најмалку 4 припадници на безбедносните сили, а руската агенција Итартас пак јавува дека еден загинал а 10 се повредени . Русија се бори со растечкиот исламски милитаризам во регионот кој се соочува со корупција, сиромаштија, невработеноста , и полициска бруталност против муслиманите.

XS
SM
MD
LG