Достапни линкови

ММФ одобри заем за Грција


Меѓународниот монетарен фонд денеска одржа вонредна седница со цел да го одобри пакетот помош за Грција. Денеска 24-члениот борд на Фондот се согласи на грчката влада да и` исплати заем во вредност од 30 милијарди евра, дел од пакетот за спас на грчката економија, тежок 110 милијарди евра. Помошта за Грција, рекордна по својот износ, ќе се исплаќа во рок од три години.
XS
SM
MD
LG