Достапни линкови

Спојување на компаниите за гас на Украина и Русија


Рускиот премиер Владимир Путин денеска предложи спојување на "Гаспром", најголемата светска компанија за гас, со украинската државна фирма Нафтогас. Ова тој го изјави по денешните разговори во Сочи со неговиот украински колега Микола Азаров. Директорот на "Гаспром" Алексеј Милер најави дека во врска со овој предлог претставници на двете компании ќе ги почнат преговорите по Првомајските празници.
XS
SM
MD
LG