Достапни линкови

Протестите во Киргистан закана за Централна Азија?


Протестите во Киргистан по кои претседателот Курманбек Бакиев отстапи од функцијата, се причина за загриженост за стабилноста во регионот, и покрај тоа што самиот настан е дел од „внатрешните работи на земјата“, рече денеска претседателот на Таџикистан Имомали Ракхмон. Централна азија, како осетлив регион, не треба да се претвори во арена за нестабилност и конфликт, рече претседателот во своето годишно обраќање пре таџикистанскиот парламент. Ракхмон е шеф на киргистанската држава од 1992 година.
XS
SM
MD
LG