Достапни линкови

Во Полска, последна почит за загинатите во авионската несреќа


Стотици илјади Полјаци се очекува да присуствуваат на денешната панихида во Варшава во чест на претседателот Лех Качински, неговата сопруга Марија и 94 други луѓе кои пред една недела загинаа во авионската несреќа во Русија. Во меѓувреме, семејството на полскиот претседател побара погребот на претседателската двојка да се одржи утре во Краков, како што е и планирано, односно да не се одлага поради страхувањата дека пепелта од вулканот на Исланд би можело да спречи некои светски државници да присуствуваат на церемонијата.
XS
SM
MD
LG