Достапни линкови

Јосиповиќ им оддаде почит на жртвите муслимани од конфликтот во деведесетите


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска им оддаде почит на жртвите муслимани и хрвати од интеретничкиот конфликт во земјата во деведесетите години. Тој е прв хрватски лидер кој им има оддадено почит на жртвите муслимани од конфликтот. Јосиповиќ денеска ги посети селата Ахмици и Кризанцево каде од 1993 до 95 година имаше вооружени судири меѓу хрватите и муслиманите.
XS
SM
MD
LG