Достапни линкови

Американско кинеска средба на врвот


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе разговара со кинескиот претседател Ху Џинтао пред почетокот на самитот за нуклеарната безбедност што денеска почнува во Вашингтон. На ,,тет а тет,, средбата се очекува Обама да побара од Џинтао поцврста заложба во зголемувањето на притисокот врз Иран поради нуклеарната програма на таа земја. Официјален Пекинг пред посетата на Џинтао на Вашингтон оцени дека и покрај големите разлики Кiна и Соединетите држави делат и заеднички интереси.
XS
SM
MD
LG