Достапни линкови

Арапските земји загрижени поради Иран и Израел


Шефот на арапската лига, Амр Муса ги повика 22-те држави членки на блокот да се ангажираат околу Иран поради загриженоста од неговата нукеарна програма.Тој изјави дека ваквите планови треба да се разгледаат на форум за регионална соработка и конфликтни решенија на кој треба да присуствуваат и Турција и Иран. Муса на Самитот предупреди дека израелската изградба на еврејската населба може да ги загрози мировните преговори на Блискиот исток. Самитот на Арапските земји во Либија завршува денеска.
XS
SM
MD
LG