Достапни линкови

Вести

Клинтон и Буш во посета на Хаити

Поранешните американски претседатели Бил Клинтон и Џорџ Буш ќе го посетат Хаити во понеделник. Претседателите ќе се сретнат со владини претставници на Хаити со кои ќе разговараат за долгорочни планови за закрепнување на земјата која пред два месеци ја погоди земјотрес со интезитет од 7 степени по рихтеровата скала.Околу 230 илјади луѓе загинаа и над милион луѓе останаа бездомници по разурнувачкиот земјотерес.

види ги сите денешни вести

Украински војник „бегалец“ застрелан на границата со Молдавија

Украинско-молдавска граница (илустрација)
Украинско-молдавска граница (илустрација)

Главната истражна канцеларија на Украина на 15 јули соопшти дека ги истражува околностите околу смртта на војник во регионот Одеса, за кој се претпоставува дека бил застрелан откако се обидел илегално да стигне во Молдавија заедно со уште тројца други мажи.

Инцидентот доаѓа во време кога украинските власти притискаат за регрутирање и преземаат други мерки за зајакнување на нивните борбени сили, по руската инвазија која трае речиси 30 месеци.

Државното биро за истраги (ДБР) соопшти дека граничарите го привеле мртвиот маж и уште тројца „бегалци“ додека се обидувале пеш да ја преминат границата во Молдавија на 14 јули.

Се наведува дека еден од уапсените нападнал граничен чувар „додека се обидувал да побегне“.

„Како одговор употребил службено оружје и го застрелал напаѓачот“, велат истражителите.

Очајни обиди да се избега од Украина за да се избегне мобилизација
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Агенцијата соопшти дека нејзината истрага се заснова на смртта на еден војник и има за цел да разјасни дали чуварот употребил соодветна сила.

Повеќе од 23 000 Украинци илегално ја преминале границата во соседна Молдавија откако руските трупи влегоа во Украина во февруари 2022 година во првата сеопфатна армиска инвазија во Европа по Втората светска војна.

Како дел од раните одбранбени напори, на украинските мажи на возраст меѓу 18 и 59 години им беше забрането да ја напуштат земјата. Во април, украинските власти ја намалија старосната граница за регрутирање од 27 на 25 години.

За да се реши недостигот на војници, од кои стотици илјади се смета дека биле убиени или ранети досега во војната, тие исто така побараа од мажите да ги ажурираат своите регистрациски информации. Тие, исто така, наметнаа притисок и казни за Украинците во странство кои одбија да се пријават за можна воена служба.

Украинските погранични власти приведоа мал број лица кои се обидуваа да ја напуштат земјата во Молдавија. Тие известија за смртта на најмалку десетина луѓе кои се обидувале да ја преминат западната река на границата меѓу двете земји, оваа година.

По обилните поплави, прогласена вонредна состојба во киргистанскиот град Ош

Последици од обилните поплави во градот Ош, Киргистан, јули 2024
Последици од обилните поплави во градот Ош, Киргистан, јули 2024

Властите во јужниот киргистански град Ош прогласија вонредна состојба по лизгањето на земјиштето и поплавите предизвикани од обилните дождови во кои животот го загубија најмалку четири лица.

До 14 јули беше потврдена е смртта на 44-годишна жена и нејзините три ќерки, како и на уште една жена.

Вонредна состојба во Киргистан поради поплави и лизгање на земјиштето
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Официјални лица рекоа дека струите на реката Ак-Буура станале исклучително опасни во текот на викендот и дека водата го пробила брегот, што резултирало со поплавување на локалниот пазар и едно село во близина на градот.

Киргистанските власти претходно изјавија дека 17 лица загинале во одрони и поплави предизвикани од обилните дождови во изминатите месеци.

ЕУ ги продолжи санкциите за Иран

илустрација
илустрација

Советот на ЕУ донесе одлука за продолжување за уште една годин (до 27 јули 2025-та), на рестриктивните мерки кон Иран воведени поради неговата воена поддршка на руската инвазија врз Украина и на вооружени групи и ентитети на Блискиот Исток и во регионот на Црвеното Море.

Со санкциите од овој пакет во моментов се опфатени на 12 поединци и девет субјекти, јави МИА. На стационираните им е замрзнат имотот во ЕУ, а забрането е и директно или индиректно да им бидат обезбедувани или ставани на располагање средства или економски ресурси. Дополнително, на физичките лица опфатени со мерките им е забрането патување во ЕУ.

Во заклучоците од заседанието на Европскиот совет од 21 и 22 март годинава, беше упатен повик до трети страни, вклучително и Иран, веднаш „да престанат да даваат материјална поддршка за руската агресивна војна против Украина“. Дополнително во заклучоците од состанокот на Европскиот совет од 17 и 18 април 2024 година, беше повторена посветеноста на ЕУ за воведување дополнителни рестриктивни мерки кон Иран, особено во однос на испораката на дронови и ракети на Русија.

Неполн месец подоцна, Советот го прошири опсегот на рамката на ЕУ за рестриктивни мерки поради воената поддршка на Техеран за руската инвазија кон Украина, со опфат и на испораката на дронови и ракетите за Русија и за вооружени групи и ентитети на Блискиот Исток и во регионот на Црвеното Море, со што се забранува извоз во Иран на делови и компоненти што би можеле да се користат за развој и производство на беспилотни летала.

Дополнително во текот на мај и јуни со режимот на санкции на ЕУ беа опфатени уште шест поединци и четири субјекти од Иран.

Претседателски и парламентарни избори во Руанда

Актуелниот претседател на Руанда и претседателски кандидат Пол Кагаме им се обраќа на своите поддржувачи за време на предизборниот митинг во Гаханги, Руанда, 13 јули 2024
Актуелниот претседател на Руанда и претседателски кандидат Пол Кагаме им се обраќа на своите поддржувачи за време на предизборниот митинг во Гаханги, Руанда, 13 јули 2024

Во Руанда денеска се одржуваат претседателски и парламентарни избори, а речиси е сигурно дека нов лидер повторно ќе биде Пол Кагаме, кој владее со оваа централноафриканска земја речиси четвртина век.

Гласачките места се отворени во 7 часот по локално време, за околу 9 милиони регистрирани гласачи. Првите резултати се очекуваат до 20 јули.

Повеќето гласачи на улица за Ројтерс изјавија дека ќе гласаат за Кагаме, пофалувајќи го неговото водство на земјата по геноцидот во 1994 година, со акцент на развојот и ефективни социјални мерки.

Кагаме ја предводеше бунтовничката армија која ја презеде власта откако го запре геноцидот во 1994 година, а претседател е од 2000 година.

На изборите има двајца противкандидати, Франко Хабинеза и Филип Мпајмана, кои веќе му се спротивставија на последните избори во 2017 година. На голем број други кандидати, вклучително и некои од најголемите критичари на Кагаме, им беше забрането да се кандидираат поради различни причини.

Кагаме освои 99 отсто од гласовите во 2017 година, по што го промени Уставот и го отстрани делот за ограничување на мандатот. Тој беше критикуван за потиснување на медиумските слободи и опозицијата, како и за поддршка на бунтовничките групи во соседна Демократска Република Конго.

Во самоубиствени напади во Пакистан загинаа тројца војници

Бану, Пакистан, 15 јули 2024
Бану, Пакистан, 15 јули 2024

Во два напади на бомбаши самоубијци во Пакистан, најмалку тројца војници загинале, а над 50 биле повредени, соопшти денеска (15 јули) локалната полиција. Причинета била и голема материјална штета.

Во соопштението се наведува дека прво дошло до експлозија на возило полно со експлозив, а потоа вториот напаѓач активирал елек со динамит во близина на оградата на зграда во градот Бану во северозападната пакистанска провинција Хајбер Пахтунхва, во близина на границата со Авганистан. Наведено е и дека полицијата брзо реагирала и спречила обид за упад во зградата во која се наоѓаат становите на припадниците на безбедносните сили.

Се додава дека воени хеликоптери и копнени сили учествуваат во операцијата за пребарување на преостанатите вооружени лица во областа.

Владата и армијата сè уште не ги коментираат инцидентите. Никој не ја презеде одговорноста за нападите, но осомничени се пакистанските талибанци, кои ги засилија нападите врз безбедносните сили во последните месеци.

Бану се наоѓа во провинцијата Хајбер-Пахтунхва, каде во последните години има зголемен број на вооружени напади. Во јануари 2023 година, најмалку 101 лице беа убиени, главно полицајци, кога бомбаш самоубиец преправен во полицаец нападна џамија во северозападниот град Пешавар.

Талибанците, познати како Техрик-е Талибан Пакистан (ТТП), се посебна група, но се сојузници со авганистанските талибанци. ТТП ги засили нападите врз безбедносните сили откако авганистанските талибанци ја презедоа власта во соседната земја во 2021 година.

Естонската премиерка Каја Калас поднесе оставка од функцијата

Премиерката на Естонија, Каја Калас
Премиерката на Естонија, Каја Калас

Премиерката на Естонија Каја Калас денеска (15 јули) поднесе оставка од функцијата.

Оставката ја поднесе до претседателот Алар Карис,откако беше номинирана за висок претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, пишува естонскиот портал EРР. Се наведува дека кон крајот на летото Калас ќе поднесе оставка и од функцијата претседател на Реформската партија.

Калас е премиерка на Естонија од 2021 година и предводеше три последователни влади.

Како што е наведено, во тек се преговори меѓу Реформската партија, СДЕ, Еести 200 за продолжување на актуелната владејачка коалиција, а овие преговори во име на реформистите ги води Кристен Михал, кој е предложен за претседател на Реформската партија.

Според процедурата, претседателот Карис ќе разговара со партиите, а потоа ќе го додели мандатот.

Новата влада треба да биде избрана на почетокот на август.

Почнува Конвенцијата на републиканците, Трамп пристигна во Милвоки

Доналд Трамп пристигнува во Милвоки, 15 јули 2024
Доналд Трамп пристигнува во Милвоки, 15 јули 2024

Американската Републиканска партија денеска (15 јули) ја почнува својата национална конвенција, отворајќи го патот Доналд Трамп да биде официјално потврден како кандидат на партијата за претседателските избори во ноември, само неколку дена по обидот за атентат врз него, јави ДПА.

Трамп, кој се очекува да биде номиниран од партиските делегати, треба да го именува и својот кандидат за потпретседател на настанот во градот Милвоки во американската сојузна држава Висконсин.

ФБИ соопшти дека нема закани за конвенцијата или за некој што ќе присуствува, додека Тајната служба соопшти дека не предвидува никакви промени во безбедносниот план.

„Требаше да го одложам моето патување во Висконсин за републиканската национална конвенција за два дена, но само решив дека не можам да дозволам напаѓач или потенцијален атентатор да не принуди да го презакажеме или нешто друго“, напиша Трамп на неговата страница Вистина.

Конвенцијата се очекува да ги изложи позициите на партијата за прашања како што се абортусот, имиграцијата и економијата.

Четиридневната конвенција, или РНЦ, доаѓа само два дена откако пукањето на митинг на кампањата на Трамп предизвика шок во САД, само неколку месеци пред Трамп да се соочи со актуелниот претседател демократот Џо Бајден на 5 ноември.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше ранет во, како што рекоа претставниците на законот, „обид за атентат“ за време на предизборен митинг во западна Пенсилванија.

Трамп подоцна рече дека бил застрелан во увото, а на видеото од митингот на 13 јули се виде крв што тече од десната страна на неговото лице, додека агентите на тајната служба го симнуваа од бината каде што требаше да оддржи предизборен говор.

СЗО: Стапката на вакцинација на децата е под нивото пред пандемијата

илустрација
илустрација

Глобалните стапки на вакцинација кај децата останаа под нивоата пред пандемијата минатата година, соопштија денеска Светската здравствена организација (СЗО) и Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ), што предизвика загриженост кај експертите.

Во 2023 година, 84 проценти од децата на глобално ниво биле целосно вакцинирани против дифтерија, тетанус и пертусис или голема кашлица, тројна вакцинација која се смета за клучен показател за стапката на вакцинација на децата, пренесе ДПА.

Бројката претставува мало намалување во споредба со нивоата пред пандемијата регистрирани во 2019 година, се вели во извештајот.

Бројот на деца без ниту една доза од тривалентната вакцина се зголеми на 14,5 милиони минатата година, од 12,8 милиони пред почетокот на пандемијата, се вели во извештајот.

За време на пандемијата на Ковид-19, во многу места дојде ди одложувања и прекини во нивните програми за вакцинација.

Во некои земји, бројот на скептици за вакцините се зголеми како последица на пандемијата, изјави експертот на СЗО, Кетрин О’Брајан.

„Овој развој резултира со смрт на деца“, нагласи таа.

О’Брајан рече дека скептицизмот за вакцинацијата во побогатите земји влијае и на другите региони, на пример, кога луѓето со миграциско потекло со седиште во Европа шират дезинформации во нивните матични земји.

Експертот на УНИЦЕФ, Ефрем Леманго, истакна дека во земјите со ниски приходи, недостигот на доверба во здравствените установи и ограничениот пристап до вакцини, исто така, го попречуваат напредокот во имунизацијата.

Според СЗО и УНИЦЕФ, вооружените конфликти се уште една пречка, при што повеќе од половина од сите деца без имунизација живеат во земји кои се карактеризираат со нестабилност, насилство и ранливост. Двете организации, исто така, соопштија дека повеќе од 100 земји биле погодени од епидемии на сипаници во последните пет години.

Бајден нареди да се отвори независна истрага за пукањето врз Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден
Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден на 14 јули го осуди обидот за атентат врз неговиот изборен ривал поранешниот американски претседател Доналд Трамп и нареди независна истрага за пукањето што се случи претходната ноќ на митингот врз Трамп во Пенсилванија, додека се американските власти трагаат по мотивот зад нападот.

„Нема место во Америка за вакво насилство или какво било насилство, во врска со тоа. Обидот за атентат е спротивно на сето она за што се залагаме како нација“, рече тој од Белата куќа откако беше информиран подетално за случувањата.

„Сè уште немаме никакви информации за мотивот на напаѓачот. Знаеме кој е тој. Ги повикувам сите, ве молиме да не правите претпоставки за неговите мотиви или неговите врски“, рече Бајден.

Бајден рече дека наредил да се преиспитаат безбедносните мерки околу нападот бидејќи се појавија прашања за тоа како некој со полуавтоматска пушка може толку да се доближи до поранешниот претседател. Тајната служба е одговорна за безбедноста на американските претседатели, поранешни претседатели и други високи функционери.

Претседателот рече дека наредил „независна проверка на националната безбедност на вчерашниот митинг за да се процени што точно се случило“ и дека деталите ќе бидат објавени во јавноста.

Бајден, исто така, рече дека имал „краток, но добар“ разговор со Трамп по пукањето и дека е „искрено благодарен што оди добро и закрепнува“, но не разговараше за деталите од повикот.

Претседателот рече дека ќе и се обрати на нацијата со опширни забелешки подоцна на 14 јули од Овалната соба на Белата куќа.

Обидот за атентат врз Трамп ја потресе предизборната кампања во САД
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Во текот на денот, американските власти се обидуваа да го идентификуваат мотивот зад обидот за атентат врз Трамп, откако надлежните обвинија 20-годишен маж за пукањето на предизборниот митинг во Пенсилванија.

Наводниот напаѓач, идентификуван од ФБИ како Томас Метју Крукс, бил убиен од агентите на тајната служба, а загинал и уште еден човек, соопшти ФБИ. Уште две лица се тешко ранети.

Гувернерот на Пенсилванија Џош Шапиро го идентификуваше убиениот учесник на митингот како 50-годишниот Кори Комператоре, поранешен шеф на противпожарната служба од областа.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше ранет во, како што рекоа претставниците на законот, „обид за атентат“ за време на предизборен митинг во западна Пенсилванија.

Трамп подоцна рече дека бил застрелан во увото, а на видеото од митингот на 13 јули се виде крв што тече од десната страна на неговото лице, додека агентите на тајната служба го симнуваа од бината каде што требаше да оддржи предизборен говор.

Шпанија ја освои титулата на Европското фудбалско првенство

Со вториот гол во постигнат во 86 минута Шпанија ја победи Англија со резултат 2 спрема 1 со што ја освои титулата на Европското фудбалско првенство 2024.

Претходно, репрезентациите под водство на селекторите Луис де ла Фуенте и Герет Саутгејт досега немаат претрпено пораз на турнирот.

Првиот гол за Шпанија го постигна Нико Вилијамс додека вториот гол го даде Микел Ојарзабал. Единствен гол на англиската репрезентација го постигна Колт Палмер во 73-тата минута.

ЕУРО 2024 - Специјални костими, маски, бои
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Под очите на шпанскиот крал Фелипе Шести на Олимпискиот стадион во Берлин, Шпанија стана првата селекција што ги добила сите седум меча на европското првенство.

Избраниците на Луис де ла Фуенте постигнаа рекордни 15 гола во финалето во трката до титулата, што вклучуваше победи над носителот на титулата Италија, полуфиналистите на СП 2018 и 2022 година Хрватска, домаќинот Германија и фаворитот пред турнирот Франција, победникот на Светското првенство во 2018 година и Вицешампион од 2022 година.

Претходно на ова првенство Шпанија во групата Б ги победи Хрватска, Италија и Албанија, а во нокаут-фазата ги елиминираше Грузија, Германија и Франција, додека Англија во групата Ц одигра нерешено со Данска и Словенија, а ја победи Србија. Англија во продолженија или пенали во нокаут фазата ги елиминираше Словачка, Швајцарија и Холандија.

Пред почетокот на турнирот, УЕФА објави дека победникот на годинашното Европско првенство ќе добие богат бонус од 28,25 милиони евра. Овој износ се дели меѓу федерацијата, играчите и стручниот штаб.

Последен пат Шпанија ја победи Англија на Светското првенство во Бразил далечната 1950 година. Тогаш, на славната „Маракана“ во Рио, Шпанците ги победија Англичаните со 1-0 со голот на нивниот тогаш најдобар стрелец, Телмо Зара, легендарниот голгетер на Атлетик Билбао.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG