Достапни линкови

Друцас - нема предлог од САД за прашањето на името


Нема американски предлог за решавање на прашањето за името, изјави заменик шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за националната телевизија ЕРТ. „ Ние на Претседателот Барак Обама и државниот секретар Хилари Клинтон ,за време на средбите во Вашингтон, им ја нагласивме позицијата „ерга омнес“ - сложено име со географска одредница“. – изјави Друцас.
Прашан дали се разговара само за разликите околу името или и за други прашања како што се идентитетот и јазикот, Друцас рече дека Грција разговара согласно мандатот на ОН а тоа е изнаоѓање заедничко прифатливо решение со нашатата соседна земја“
XS
SM
MD
LG