Достапни линкови

Бродови заглавени во мраз во Балтичко Море


Десетици бродови, вклучувајќи и ферибот на кој има речиси 1.000 луѓе се заробени помеѓу блокови мраз во Балтичко Море, на источниот брег на Шведска. Специјални кршачи на мраз од Шведска и Финска, работат на ослободување на ферибот и на уште два
бродови. Три други фериботи беа ослободени претходно. Големите покривки мраз не се невообичаени за северниот регион, но ретко се густо поставени за да се заглават патнички фериботи.
XS
SM
MD
LG