Достапни линкови

Во Хаг започна процесот против Здравко Толимир за геноцид во БиХ


Во Хашкиот трибунал денеска започна процесот против поранешниот генерал на босанските Срби Здравко Толимир. Според обвинителот, Толимир бил е еден од најблиските соработници и човек од доверба на генерал Ратко Младиќ, кој е баран од Судот за воени злосторства. Толимир е обвинет за геноцид и воени злосторства во врска со масакрот врз босанските Муслимани во Сребреница и Жепа.
XS
SM
MD
LG