Достапни линкови

Турскиот државен врв се среќава со воените команданти


Турскиот претседател Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Тајип Ердоган , денеска ќе се состанат со началникот на Генералштабот на турската Армија. Средбата доаѓа по неодамнешните апсења на околу 50 воени команданти, за кои постои сомневање дека се вмешани во заговор за соборување на Владата. Турскиот суд вчера и официјално обвини седум турски воени офицери за заговор . Турската војска, почнувајќи од 1960-та па досега, соборила 4 влади.

XS
SM
MD
LG