Достапни линкови

САД ќе градат нуклеарна централа


Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама стави на располагање гаранција вредна над 8 милијарди долари за изградба на нукелеарна централа. Обама истакна дека со изградба на централата во земјата ќе се намали зависноста од странската нафта. Проектот ќе се реализира во државата Џорџија од каде според планот ќе се вработат околу 3 илјади луѓе за време на градењето а предвидено е централата да создава електрична енергија за потребите на над 1 милион американци.
XS
SM
MD
LG