Достапни линкови

Иран лансира вселенска ракета


Иран денеска успешно ја лансирал својата трета вселенска ракета Кавошгар 3. Таа, како што е соопштено на иранската телевизија, била од домашно производство и носела експериментална капсула. Иран во минатата година го постави својот прв сателит во орбитата на Земјата.
XS
SM
MD
LG