Достапни линкови

Талер бара датум за преговори за Македонија во март


Словенечкиот европратеник и известувач за Македонија, Зоран Талер во новите амадмани на извештајот поднесен до Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент бара да се одреди датум за почеток на преговорите за Македонија во март на следниот Совет на министри. Тој изразил загриженост дека одложувањето на стартот на преговорите може да донесе влошување на етничките тензии во земјата и да има негативни последици врз стабилноста во регионот
XS
SM
MD
LG