Достапни линкови

САД - Иран ке се соочи со последици поради непочитувањето на ОН


Соединетите Држави како и Европската унија го предупреди Иран дека ќе се соочи со последици ако не ја прилагоди својата нуклеарна програма на резолуциите на Обединетите Нации. Портпаролот на Белата куќа, Роберт Гибс изјави дека САД остануваат посветени на дипломатско решение со Техеран, но исто така, планираат консултаци со своите партнери да се обезбеди дека Иран ќе се соочи со, она што тој го нарече, веродостојни последици за пркосењето на Меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG