Достапни линкови

Нов договор за нуклерно вооружување на Русија и САД


Официјални лица од Кремљ соопштија денеска дека Москва и Вашингтон дека ќе потпишат нов договор за нуклеарно вооружување овој месец. Советникот на рускиот претседател, Аркади Дворакевич изјавил дека Русија и САД планираат да ги финализираат преговорите, при крајот на месецов. Рокот на нивниот договор од 1991 година заврши минатата недела. Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Димитри Медведев на самитот во јули во Москва се сложија да ја намалат бројката на нуклераните боеви глави, односно тие да поседуваат од 1500 до 1675 во рок од седум години.

XS
SM
MD
LG