Достапни линкови

САД го повика судот во Хаг да ја прифати косовската независност


Соединетите американски држави денеска го повикаа меѓународниот суд за правда во Хаг да не ја зголемува дилемата за легалноста на независноста на Косово, затоа што неговата независност донела стабилност во регионот и европска иднина на неговите граѓани. САД се изјасни дека поделбата на Косово од Србија не е спротивна на меѓународното право. Русија која ја подржува Србија во оспорувањето на косовската независност своите аргументи пред судот ќе ги претстави денеска.
XS
SM
MD
LG