Достапни линкови

Саркози:француските сили остануваат во Авганистан


Францускиот претседател Никола Саркози изјавил дека француските трупи ќе останат во Авганистан се додека е потребно за да се стабилизира земјата. Изјавата на Саркози доаѓа на еден ден пред американскиот претседател Bарак Обама да ја објави својата стратегија за Авганистан. Франција има 3.300 војници, меѓу мултинационалните сили кои работат на стабилизирање на Авганистан и искоренување на тероризмот.Саркози изјавил дека Франција нема планови да го зголеми бројот на војниците
XS
SM
MD
LG