Достапни линкови

Истрага за вмешаноста на Британија во војната во ИракВо Велика Британија денеска започнува истрага за британското учество во војната во Ирак. Поранешни министри, вклучувајки го и екс прермиерот Тони Блер ќе бидат сослушани од петчлен комитет. Истрагата се очекува да трае неколку месеци, а сведочењето на Блер ќе биде во почетокот на наредната година. Во 2003-та година Велика Британија испрати околу 45 илјади војници во Ирак за соборување на Садам Хусеин, а нивната мисија заврши годинава во април.
XS
SM
MD
LG