Достапни линкови

Рускиот суд дебатира за смртната казна


Уставниот суд на Русија денеска започна дебата дали да се врати смртната казна по 13-годишен мораториум на егзекуциите. Забраната на егзекуции треба да истече на крајот на годинава. Портпаролката на Судот изјавила дека на одлуката на 19 судии може да се чека и еден месец. Русија се обврза на мораториум на смртната казна, кога потпишаа протокол кон Европската конвенција за човековите права во 1997 година.


XS
SM
MD
LG