Достапни линкови

САД и Русија ќе работат заедно на иранската нуклерана програма


САД и Рисија ќе соработуваат за да се осигураат дека иранската нуклерана програма е за мирољубиви цели. Државниот секретар, Хилари Клинтон изјави денеска во Москва, дека Русија соработува со светските сили за решавање на ситуацијата со иранската нуклерана програма, за која САД и нејзините сојузници сметаат дека е наменета за производство на нуклерано оружје. Таа изјави дека иранската нуклерна програма и понатаму останува прашање околу кое постои сериозна загриженост , а САД и Русија соработуваат во процесот за осигурување дека Иран ќе произведува нуклеарно оружје за мирољубиви цели. Клинтон изјавила дека времето за санкци кон Иран уште не дошло а рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјавил дека заканите за санкции и притисок врз Иран беа "контрапродуктивни".
XS
SM
MD
LG