Достапни линкови

Нетенјаху: На воените лидери и војници нема да им се суди за воени злосторства


Ираелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјавил дека никогаш нема да дозволи некој воен лидер или војник да биде суден за воени злосторства. Нетанјаху тоа го рекол на обраќањето пред израелскиот парламент, поттикнат од еден неодамнешен извештај на ОН со кој се обвинува Израел дека извршиле воени злосторства за време на војната против милитантите во појасот Газа ,минатата година. Тој изјавил дека Израел има право да се одбрани и дека Израел "нема да се согласи", да бидат доведени до ситуација да им се суди на воените лидери или војници кои учествувале во операцијата .


XS
SM
MD
LG