Достапни линкови

Лобирање за Олимписките игри 2016


Американскиот Претседател Барак Обама оваа недела ке ја посети Данска за да ја подржи кандидатурата на неговиот роден град Чикагои за домаќин на Летните Олимписки Игри во 2016. Појавата на Обама пред Меѓународниот Олимписки Комитет е прв таков чекор на еден американски Претседател. Конкуренти на Чикаго се Мадрид, Рио де Женеиро и Токио. На лобирање во Копенхаген ке одат и шпанскиот крал Хуан Карлос, бразилскиот Претседател Да Силва и јапонскиот Премиер Јукио Хатојама.
XS
SM
MD
LG