Достапни линкови

Ахмадинеџат повторно го негираше Холокаустот


Иранскиот претседател Махмуд Ахамдинеџат денеска во Техеран изјави дека Холокаустот на европските евреи бил мит и фалсификуван предтекст заради формирање на Израел. Окупирањето на палестинските територии нема врска со прашањето на Холокаустот, изјави Ахмадинеџат во обраќањето на собирот во знак на подршка на палестинците, што го организираа властите. Тој ги осуди и, како што оцени, двојните стандарди на Западот, изјавувајки дека Ционисточкиот режим може да прави каков сака криминал, додека Иран е постојано изложен на критики.
XS
SM
MD
LG