Достапни линкови

Индија ја потврдува мисијата Аполо 15


Индиската државна вселенска агенција соопштува дека нивната прва вселенска мисија обезбеди слики од местото на Месечината на кое слета Аполо 15. Портпаролот на Агенцијата соопштува дека фотографиите ја потврдуваат веродостојноста на мисијата на Аполо 15.
Овие слики не одат во прилог на теориите на заговор, според кои програмата Аполо на НАСА, која ги вклучува слетувањето на Месечината на Аполо 11 во 1969 и мисијата на Аполо 15 во 1971, се измама.
Индиското вселенско летало сними околу 70 илјади фотографии, пред откажувањето на компјутерот минатата недела.
XS
SM
MD
LG