Достапни линкови

Претседателот ја распушти владата на Јужна Осетијa


Претседателот на Јужна Осетија Едуард Кокоити ја распушти владата на премиерот Асланбек Булацев. Кокоити наведува здравствени причини за оставката на Булацев. Распуштањето на владата доаѓа во пресрет на 8 август – годишнина од руско-грузиската војна за Јужна Осетија. Во пресрет на годишнината од судирот се зголемуваат тензиите меѓу Русија и Грузија кои меѓусебно се обвинуваат за провокации.

XS
SM
MD
LG