Достапни линкови

Папандреу бара предвремени парламентарни избори во Грција


Шефот на грчката Социјалистичка опозиција ПАСОК Јоргос Папандреу побара распишување предвремени парламентарни избори поради кризата и тешката ситуација во јавните финансии.
Европската комисија предвидува голем дефицит и пад на БДП-то за 5,7 отсто во 2010 година. Грција е една од најзадолжените држави во евро-зоната.
XS
SM
MD
LG