Достапни линкови

50 години од формирањето на ЕТА


Шпанските безбедносни сили денеска се во состојба на готовност, поради тоа што денеска е 50 годишнината од баскиската сепаратистичка група ЕТА. ЕТА е формирана на 31-ви јули 1959-та година и преку насилства и подметнувања бомби се бори за независна баскијска држава.
XS
SM
MD
LG