Достапни линкови

Безбедносните притисоци во Европа - главна тема на состанокот на ОБСЕ


Современите безбедносни притисоци со кои се соочува Европа е една од главните теми на која ќе дискутираат претставници од 56 земји членки на ОБСЕ на неформалниот министерски состанок кој од вчера се одржува на грчкиот остров Крф. Европската безбедност, начини како да се пресретнат современите ризици што ја предизвикуваат безбедноста и како заеднички да се соработува со цел поголема стабилност во регионот и во Европа се темите за кои министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ќе ги искаже позициите на Република Македонија. За сега нема потврда за билатерална средба меѓу Милошоски и грчката Министерка за надворешни работи Дора Бакојани.
XS
SM
MD
LG