Достапни линкови

Амнести ги охрабрува Србија и Косово да апсат воени криминалци


„Амнести Интернешнл“ ги охрабри Косово и Србија да ги осудат инволвираните во киднапирањата на цивили за време на војната на Косово во 1998 и 1999 година. „Повеќе од 3000 етнички албанци исчезнаа или беа киднапирани од страна на српските сили за време на војната. Приближно 800 срби роми и припадници на други малцински групи беа киднапирани од членови на Ослободителната војска на Косово“ се наведува во извештајот на Амнести.
XS
SM
MD
LG