Достапни линкови

Судан ги протерува странските хуманитарци


Суданскиот претседател Омар Ал Башир им наредил на сите странски хуманитарни организациии да ја запрат испораката на хуманитарна помош во Судан. Тој изјави дека меѓународните организации можат да ја истоварат помошта на аеродромите, а дистрибуцијата ќе ја вршеле судански невладини организации. Меѓународниот суд во Хаг на 4-ти март издаде налог за апсење на Омар Ал Башир, обвинет за воени злосторства во Дарфур, по што тој веднаш ги протера од земјата најголемите меѓународни хуманитарни организации.
XS
SM
MD
LG