Достапни линкови

Киднапирани хуманитарци во Дарфур


Пет хуманитарци на Доктори без граници, се киднапирани во суданскиот регионон Дарфур. Станува збор за италијанец, французин, канаѓанец и двајца локални работници. Засега нема детали. Киднапирањата доаѓаат по ескалацијата на ситуацијата поврзана со барањата за апсење на суданскиот претседател Омар ал Башир обвинет за воен криминал во Дарфур.
XS
SM
MD
LG