Достапни линкови

Ахмадинеџад смета дека капитализмот е пред колапс


Во Техеран денеска почна самитот на регионалната Организација за економска соработка на кој главна тема е глобалната економска криза. Отворајќи го состанокот иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад оцени дека капиталистичкиот систем е пред распаѓање. Според него, концептот на слободен пазар се покажал за неуспешен. Во оваа Организацијата која пред дваесет и четири години е формирана од Иран, Пакистан и Турција членуваат уште шест земји од поранешниот Советски сојуз.
XS
SM
MD
LG