Достапни линкови

Годишнина од депортацијата на македонските Евреи


Еврејската заедница во Република Македонија со низа настани ја одбележува 66-годишнината од депортацијата на околу 7.200 македонски Евреи во логорот Треблинка. Ќе биде положено цвеќе на споменикот на депортираните Евреи и на Градските гробишта Бутел, а вечер ќе биде одржана и комеморација во Македонскиот народен театар.
XS
SM
MD
LG